Anonym

ویزا ارمنستان

ارمنستان کشوری با تاریخ باستانی بسیار زیباست که هر ساله تعداد زیادی توریست قصد مسافرت به این کشور را دارد ارمنستان کشوری با تاریخ پر فراز و نشیب، کشوری که هم بناهای تاریخی و هم جاذبه های طبیعی چشم نوازی را در خود جای داده است و از اصلی ترین بناهای دیدنی این کشور کلیساهای قدیمی و قرون وسطایی است. همچنین تور ارمنستان امروزه یکی از پر طرفدارترین تورهای خارجی میباشد که در فصل های مختلف سال جذب توریست دارد. یکی از مهم ترین دلایل سفر به ارمنستان، کم هزینه بودن خرج سفر میباشد که خاطره های خوش و هیجان انگیز و البته فراموش نشدنی برای شما به ارمغان می آورد.

 

ویزا ارمنستان

 

ارمنستان ویزا میخواهد

 

مسافرت شما به ارمنستان می تواند به دلایل مختلفی مثلا توریستی، اقامتی، کاری، الحاق به آشنایان و… باشد. از طرف دیگر ممکن است که بخواهید برای شرکت در سمینارها و همایش ها و برنامه های علمی، ورزشی، فرهنگی به این کشور بروید. اگر می خواهید به ارمنستان سفر کنید و نگران مراحل اخذ ویزا و کارهای اداری و دردسرهای احتمالی هستید، نیازی به نگرانی نیست چرا که بر حسب توافق نامه ای که در سال ۹۵ بین دو کشور ایران و ارمنستان انجام شد، شهروندان دو کشور می توانند بدون نیاز به ویزا و تنها با در دست داشتن پاسپورت شان به آن سفر کنند. این توافق نامه در خرداد سال ۱۳۹۵ برای بهبود روابط دو کشور ایران و ارمنستان بین این دو کشور امضا شده است. این توافق نامه به شهروندان کشور ارمنستان و هم شهروندان ایرانی اجازه می دهد تا بتوانند مدت ۹۰ روز را در کشور مقصد بمانند.

البته این موضوع فقط درباره ی ویزای توریستی صادق است و در صورتی که بخواهید برای کار، اقامت یا هر فعالیت دیگری به غیر از حوزه ی توریسم به ارمنستان بروید، باید حتما ویزا داشته باشید. مثلا ممکن است بخواهید ویزای تزانزیتی بگیرید.

 

انواع ویزای ارمنستان

اگر به هر دلیلی مانند گردشگری، تجارت، کارآفرینی، تحصیل و یا دیدن اقوام خود را دارید باید ویزای دیداری Visitor visa درخواست کنید. اگر قصد دارید از خاک ارمنستان برای مسافرت به کشور دیگری استفاده کنید، میتوانید ویزای ترانزیت Transit visa درخواست کنید.

1. ویزای دیداری ارمنستان

یکی از پر کاربرد ترین نوع ویزاها، ویزای دیداری ارمنستان است که شامل 21 روز با قیمت 3000 درام ارمنستان یا 7 دلار آمریکا است. البته اگر از بخش کنسولی سفارت ارمنستان در تهران تقاضای ویزا کنید، تنها یورو پذیرفته می شود و 6 یورو باید پرداخت کنید. ویزای 21 روزه با کمترین تشریفات و به سادگی برای همه صادر می شود.

ارمنستان ویزای چهار ماهه یکبار ورود و چهار ماهه چند بار ورود و نیز ویزای دوماهه چند بار ورود نیز صادر می کند. توجه داشته باشید که موافقت با صدور این نوع ویزاها ممکن است به سادگی ویزای 21 روزه یکبار ورود نباشد، بخصوص برای کسانی که چندمین بار است چنین ویزاهایی را درخواست می کنند.

2. ویزای الکترونیک ارمنستان 

ویزای الکترونیک ارمنستان را میتوانید بصورت آنلاین و بدون مراجعه به  سفارت درخواست کنید و به این نوع ویزا که بصورت الکترونیک صادر میشود، evisa گفته میشود. اما قبل از درخواست این ویزا باید به نکات زیر توجه کنید:
1. مبلغ مربوط به ویزای الکترونیک را تنها از طریق کارتهای اعتباری مانند ویزاکارت و مسترکارت می توان پرداخت کرد. بر این نکته تاکید می شود اگر چنین کارتهایی در اختیار ندارید، نمی توانید برای ویزای الکترونیک درخواست بدهید.
2. ویزای الکترونیک حداکثر برای 120 روز اقامت صادر می شود و یکبار ورود است.
3. برای درخواست ویزای الکترونیک به سایت ویزای الکترونیک وزارت امور خارجه ارمنستان مراجعه نمایید.
4. سفارتخانه ها و کنسول گری ها ارمنستان در مورد ویزای الکترونیک پاسخگو نیستند، اگر سوالی در این رابطه دارید با بخش ویزای الکترونیک وزارت امور خارجه ارمنستان تماس بگیرید.(اطلاعات تماس در وبسایت معرفی شده موجود است)
5. پیش از درخواست ویزای الکترونیک و پیش از ارسال پرسش در این مورد بخش پرسش های مکرر در سایت ویزای الکترونیک وزارت امور خارجه ارمنستان را مرور کنید.

 

ویزای ترانزیتی ارمنستان

بسیاری از افرادی که به گرجستان سفر میکنند ترجیح میدهند از کشور ارمنستان برای رسیدن به مقصد اقدام کنند ارمنستان برای سفر هوایی به برخی از شهرهای روسیه و اکراین که پرواز مستقیم به آنها از تهران وجود ندارد هم ممکن است مسیر مناسبی باشد، مانند سوچی، سن پترزبورگ، خارکف، اودسا و غیره.
ویزای ترانزیت ارمنستان سه روزه است و حداکثر تا چهار روز قابل تمدید است و قیمت آن 10 هزار درام یا 25 دلار است. با توجه به سادگی صدور ویزای 21 روزه، شهروندان ایرانی اغلب ترجیح می دهند که به جای ویزای ترانزیت ویزای دیداری درخواست کنند که قیمت آن هم ارزان تر است.  


چاپ
1624