Anonym

ویزا اروپا

ویزای اروپا نام دیگری نیز دارد و به ویزای شینگتن مشهور است. این اسم تاریخچه جالبی دارد. سی سال گذشته چندین کشور اروپایی در طی یک برنامه به نتیجه ای می رسند که بسیاری از اتباع اروپایی برای ورود به این کشور نیاز به ویزای اروپا نداشته باشند به این قرار داد شینگتن گفته می شود. به طور کلی ۴ نوع ویزای اروپا صادر می شود که با حروف الفبا مشخص خواهد شد.

ویزای A که با عنوان ویزای ترانزیت نیز مشهور است برای افرادی است که قصد خروج از فرودگاه را ندارند و در واقع فقط می توانند در فرودگاه این کشور ویزای خود را تعویض نمایند و سپس از این حوزه خارج شوند. ویزای دوم که با عنوان ویزای B و یا ویزای عبور مشهور است مسافر اجازه خروج از فرودگاه را دارد و می تواند به صورت های مختلف از جمله زمینی به کشوری دیگر سفر نماید. ویزای توریستی که با حرف C مشخص می شود مخصوص ایرانیان است و البته ویزای D نیز وجود دارد که برای تاجران و بازرگانان مناسب بوده و به ویزای بلند مدت مشهور است. تاجران می توانند با استفاده از این ویزا چندین بار در سال به اروپا سفر نمایند.

 

ویزا اروپا

ویزای شینگن چیست؟

برای ورود به منطقه شنگن نیاز به ویزای شینگن (Schengen Visa) دارید. این ویزا ورود به ۲۶ کشور عضو این پیمان را جواز می‌دهد و دارنده این ویزا خواهد توانست برای مدت‌ زمان و شرایطی مشخص به هریک از کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کند.
ماهیت و هدف از سفر متقاضی تعیین کننده نوع و مدت زمان ویزای شینگن خواهد بود. به بیان دیگر اینکه هدف از سفر شما شرکت در توری گردشگری است یا انجام فعالیتی تجاری و یا صرفا توقف چند ساعته در یکی از کشورهای عضو اتحادیه، نوع ویزا و مدت اعتبار آن را تعیین خواهد کرد. ویزای شینگن می‌تواند توسط هر یک از کشورهای عضو این پیمان صادر شود و با رعایت برخی قوانین، دارنده آن می‌تواند در مدت زمان اعتبار ویزا بدون مشکل در هر یک از کشورهای منطقه شینگن تردد نماید.

 

انواع ویزای شینگن

بسته به هدف و ماهیت سفر، نوع ویزای شینگن متقاضی تعیین می‌گردد. نوع این ویزا از طرفی مدت اعتبار این ویزا را تعیین خواهد کرد. بنابراین انواع ویزای شینگن تعیین کننده نحوه و شرایط ورود شما به یک یا چند کشور حوزه شینگن خواهد بود. این ویزا به ۳ دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند:
ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
ویزای ملی یا National Visa

 

شرایط اخذ ویزای شینگن

شرایط اخذ ویزای شینگن در واقع بدان معنی است که آیا متقاضی شرایط و معیارهای لازم برای درخواست این ویزا را دارا است یا خیر. سفارت‌خانه هر کشور اروپایی شرایط خاص خود را برای صدور ویزا دارند اما در بسیاری از موارد شرایط اخذ ویزا در کشورهای این منطقه مشابه یکدیگر است. مهمترین مواردی که کارشناسان اجرایی مجموعه شرکت‌های نیلگام با هدف بررسی شرایط متقاضی برای اخذ ویزای شنگن بررسی می‌کنند عبارتند از:
1. مدارک متقاضی
2. شرایط سنی متقاضی (سفارت‌های اروپایی در قبال افراد مجرد زیر ۳۰ سال که سابقه سفر به اروپا نداشته‌اند، سخت گیری بیشتری اعمال می‌کنند)
3. سابقه سفر متقاضی
البته این بررسی‌ها طبعا با هدف افزایش شانس متقاضی برای ویزا شدن صورت می‌گیرد و در بسیاری موارد اساسا منعی برای درخواست ویزا شینگن وجود ندارد. برای مثال متقاضی مجردی که کمتر از ۳۰ سال سن دارد و تاکنون به هیچ کشور اروپایی سفر نکرده است و از سوی دیگر مدارک مالی چندان قانع کننده‌ای نیز ارائه نداده‌است، اگرچه مشکلی برای درخواست این ویزا ندارد، اما شانس ویزا شدن این درخواست بسیار پایین است. بنابراین بررسی شرایط سفر متقاضی صرفا برای بالا بردن درصد موفقیت پرونده درخواست وی است.

 

مراحل درخواست ویزای شینگن

مهم‌ترین موضوع در مراحل درخواست ویزای شینگن، وقت سفارت است. بنابراین توصیه کارشناسان دپارتمان ویزا و وقت سفارت مجموعه نیلگام به متقاضیان محترم ویزای شینگن این است که پیش از پر کردن فرم‌های مربوطه و تکمیل مدارک برای تعیین وقت سفارت اقدام نمایند. مراحل درخواست این ویزا به شرح زیر است:
1. بررسی مدارک متقاضی توسط کارشناسان بخش ویزا با هدف تایید واجد شرایط بودن
2. پر کردن فرم‌های مربوطه
3. عقد قرارداد با هلدینگ نیلگام
4. درخواست وقت سفارت توسط کارشناسان اجرایی نیلگام
5. بررسی مجدد مدارک پس از ترجمه و بر طرف کردن نواقص احتمالی
6. ارسال مدارک متقاضی به سفارت توسط کارشناسان اجرایی نیلگام
7. انجام انگشت نگاری توسط متقاضی

چاپ
1674